Jaunumi
2014. gada 18. septembris 16:41

Trausla dzejniece un skarba dzeja


Skaistā rudens dienā, 16.septembrī, skvērā pie Līvānu novada Centrālās bibliotēkas Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītā tikšanās cikla “Radošs un jauns” ietvaros, notika Dzejas dienām veltīts pasākums “Es kļūstu par dzeju”.

Pasākumā dzejniece un dramaturìe Inga Gaile lasīja savu dzeju Līvānu novada vidusskolu jauniešiem un citiem dzejas cienītājiem.

Dzejnieces talants ir novērtēts ar Klāva Elsberga prēmiju, Annas Dagdas fonda balvu, Ojāra Vācieša prēmiju, Dzejas dienu balvu un žurnāla “Latvju Teksti” balvu kā arī Prozas lasījumu galveno balvu par stāstu “Piena ceļi”. Ingas Gailes dzejoļu krājums “Migla” ir bijis lasītākais latviešu oriìināldzejas krājums 2013.gadā.

Inga Gaile ir veiksmīga un spilgta dzejprozas žanra un brīvā panta pārstāve latviešu literatūrā, viņa raksta eksistenciālu jautājumu piepildītus dzejoļus, un bieži vien uz šiem sarežìītajiem jautājumiem nav atbilžu. Dzejnieces lasījumā dominēja dzeja no pēdējā krājuma “Migla”, kurā nav dzejoļu tradicionālā liriskā izpratnē, jo dzejas rindas ir konkrētas, tiešas un skarbas, aplūkojot sievietes psiholoìisko stāvokli un vietu mūsdienu sabiedrībā, izgaismojot arī sociālo realitāti 21.gadsimta Latvijā – virzoties no viena cilvēka likteņa līdz notikumiem visas mūsu valsts kontekstā.

Dzejniece gan apgalvoja, ka pašus “niknākos” dzejoļus viņa nelasīs, taèu jau rindas “tā arī dzīvojam, nelaižam, nesmaidām, labdienu nesakām, bailes, ka noņems, noskaudīs, nepaspēs” lika koncentrēties un atpazīt tieši ikdienas notikumus, sevis paša, kaimiņa, vienkārša garāmgājēja attēlu mūsu sabiedrībā.

Ingas Gailes dzejas sieviete norāda, ka mūsdienu vēl arvien patriarhālajā sabiedrībā sievietei ir maza loma: “viņām ir tik maz vietas uz šīs vīriešu delnas pasaules”.

Vairākas reizes pēc dzejoļu nolasīšanas atskanēja aplausi, apliecinot, ka dzeja ir aizskārusi vārīgu dvēseles stīgu dzejas pasākuma dalībniekos, atstājusi paliekošu iespaidu, likusi ne tikai klausīties, bet arī sadzirdēt un aizdomāties. Visskaļākie aplausi skanēja dzejolim “Aizbraucot”, kas atspoguļo mūsu Latvijas sāpi – peļņā braukšanu uz ārzemēm. Kāda sieviete pēc pasākuma godīgi teica: “tik skarbu dzeju es nelasītu, bet parakstos zem katra pateiktā vārda – jā, tā ir!”

Inga Gaile savos dzejas tekstos portretē mūsu tagadni – pragmatisma pārsvaru par garīgo, cilvēku attālināšanos, tehnoloìiju ietekmi uz attiecībām un mūsu alkas pēc laimes, maldoties pa dzīves vērtību viltīgo skalu.

Pasākuma izskaņā bibliotēkas Straumes zālē dzejniece Inga Gaile tikās ar Līvānu novada skolu literatūras skolotājiem.

Pasākums norisinājās ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu:

Materiālu sagatavoja
Dzidra Kalvāne

Pieaugušo literatūras nodaļas vadītāja