lapas karte    palīdzība    noderīgas saites
 Ilūkstes novada centrālā bibliotēka
  
Laipni lūdzam Līvānu novada centrālās bibliotēkas informatīvais resurss
    
  
 
PAR BIBLIOTĒKU
Resursi
Pakalpojumi
 
 
Novada bibliotēkas
bibliotekāriem    foto/video galerija
    atbalstītāji
rakstiet mums

Atver lapu telefonāapmeklētāji
pieprasījumi kopa
pieprasījumi šodien
1878391
105


statistika

 
Inga Ābele Līvānu novada Centrālajā bibliotēkā

26. oktobrī Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītā projekta “Latgaliskais – daļa no latviskā” ietvaros Līvānu novada Centrālajā bibliotēkā ar saviem lasītājiem tikās rakstniece Inga Ābele, mūsu bibliotēkas lasītāju vidū populāro romānu “Klūgu mūks” un “Duna” autore.


Bibliotēkā pēc šiem romāniem ir izveidojusies lasītāju rinda, un tās ilgi turas starp lasītākajām grāmatām. Noturīgā popularitāte ir apliecinājums romānu autores literārajai meistarībai un sabiedrības vajadzībai izprast Latvijas 20. Gadsimta vēstures notikumus, gaidot mūsu valsts simtgadi, ko apstiprināja tikšanās norise.


Līvāniešus interesēja, kā Ingai Ābelei, neesot latgalietei, ir izdevies tik spilgti attēlot latgaliešu spītīgo dabu romānā “Klūgu mūks”, kāpēc par romāna galvenā varoņa priestera Franča Sēbalda prototipu izvēlēts Francis Trasuns. Izrādījās, ka Ingas dzimtas saknes ir diezgan tuvas Latgalei, vecvecāku mājas ir bijušas Pļaviņu novada Īvānos, bet Viļakas pusē dzīvo krustmāte. Rakstniece “Klūgu mūka” rakstīšanu uztvērusi kā misiju – pastāstīt par Latgales katoļu priesteri visai Latvijai, uzsvērt viena cilvēka darbības nozīmi valsts vēsturē.

Romāns “Duna” stāsta par Rīgas hipodromu, Latgales rikšotājzirgiem un braucējiem un par to, ka zirgu audzētājus padomju laikā iznīcināja kā šķiru, kā iznīcināju sacīkšu zirgu audzēšanas nozari. Galvenais varonis Andrievs Radvilis ir sacīkšu braucējs, kas atceras savu dzīvi varas maiņas krustpunktā. “Dunu” nevar izstāstīt, “Dunu” jālasa, jāizjūt un jāizsāp. Tā ir latviešu vēsture – koncentrēta viena cilvēka un zirga liktenī.

Tikšanās laikā rakstniece pastāstīja, cik emocionāli smags darbs ir bijis šo romānu rakstīšana, cik daudz garīgā un fiziskā spēka vajadzējis, lai “ieietu” materiālā. Ārēji trauslā un maigā Inga Ābele fascinēja klātesošos ar savu iekšējo gaismu un dvēseliskumu, kaut pasākuma sākumā viņa sevi nosauca tikai par dzīves vērotāju.

Tikšanās dalībnieki novēlēja Ingai Ābelei uzrakstīt kaut ko “vieglāku”, bet tikpat interesantu un saistošu.

23. novembrī plkst. 13.30 aicinām apmeklēt tikšanos cikla “Latgaliskais – daļa no latviskā” nākamo tikšanos ar latgaliešu valodas pētnieci, Latvijas Universitātes profesori Lidiju Leikumu. Runāsim par latgaliešu valodas pagātni un nākotni!


Informāciju sagatavoja:
Dzidra Kalvāne
LNCB Pieaugušo literatūras nodaļas vadītāja

  atpakaļ izdrukāt izdrukāt


 
PAR NOVADU
Kultūra un māksla
Pašvaldība
Sports
Izglītība
Tūrisms
Veselības un sociālā aprūpe
Vēsture
Uzņēmējdarbība
Līvānieši
Valsts iestādes un nevalstiskās organizācijas

Vai izmantojat informācijas meklēšanas iespējas Līvānu novada bibliotēku elektroniskajā kopkatalogā?

bieži
reti
neesmu informēts par šo pakalpojumu
neprotu to darīt
nav vēlēšanās to darītbalsis 150
AKTUALITĀTES

Projekts realizēts VVBIS ietvaros
Valsts aģentūra Kultūras informācijas sistēmas

 
©Līvānu novada centrālā bibliotēkapēdējās izmaiņas 12.11.2012