lapas karte    palīdzība    noderīgas saites
 Ilūkstes novada centrālā bibliotēka
  
Laipni lūdzam Līvānu novada centrālās bibliotēkas informatīvais resurss
    
  
 
PAR BIBLIOTĒKU
 • Struktūra

 • Kontakti

 • Nolikums

 • Resursi
  Pakalpojumi
   
   
  Novada bibliotēkas
  bibliotekāriem      foto/video galerija
      atbalstītāji
  rakstiet mums

  Atver lapu telefonā  apmeklētāji
  pieprasījumi kopa
  pieprasījumi šodien
  1957572
  1


  statistika

   
  Inga Ābele Līvānu novada Centrālajā bibliotēkā

  26. oktobrī Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītā projekta “Latgaliskais – daļa no latviskā” ietvaros Līvānu novada Centrālajā bibliotēkā ar saviem lasītājiem tikās rakstniece Inga Ābele, mūsu bibliotēkas lasītāju vidū populāro romānu “Klūgu mūks” un “Duna” autore.


  Bibliotēkā pēc šiem romāniem ir izveidojusies lasītāju rinda, un tās ilgi turas starp lasītākajām grāmatām. Noturīgā popularitāte ir apliecinājums romānu autores literārajai meistarībai un sabiedrības vajadzībai izprast Latvijas 20. Gadsimta vēstures notikumus, gaidot mūsu valsts simtgadi, ko apstiprināja tikšanās norise.


  Līvāniešus interesēja, kā Ingai Ābelei, neesot latgalietei, ir izdevies tik spilgti attēlot latgaliešu spītīgo dabu romānā “Klūgu mūks”, kāpēc par romāna galvenā varoņa priestera Franča Sēbalda prototipu izvēlēts Francis Trasuns. Izrādījās, ka Ingas dzimtas saknes ir diezgan tuvas Latgalei, vecvecāku mājas ir bijušas Pļaviņu novada Īvānos, bet Viļakas pusē dzīvo krustmāte. Rakstniece “Klūgu mūka” rakstīšanu uztvērusi kā misiju – pastāstīt par Latgales katoļu priesteri visai Latvijai, uzsvērt viena cilvēka darbības nozīmi valsts vēsturē.

  Romāns “Duna” stāsta par Rīgas hipodromu, Latgales rikšotājzirgiem un braucējiem un par to, ka zirgu audzētājus padomju laikā iznīcināja kā šķiru, kā iznīcināju sacīkšu zirgu audzēšanas nozari. Galvenais varonis Andrievs Radvilis ir sacīkšu braucējs, kas atceras savu dzīvi varas maiņas krustpunktā. “Dunu” nevar izstāstīt, “Dunu” jālasa, jāizjūt un jāizsāp. Tā ir latviešu vēsture – koncentrēta viena cilvēka un zirga liktenī.

  Tikšanās laikā rakstniece pastāstīja, cik emocionāli smags darbs ir bijis šo romānu rakstīšana, cik daudz garīgā un fiziskā spēka vajadzējis, lai “ieietu” materiālā. Ārēji trauslā un maigā Inga Ābele fascinēja klātesošos ar savu iekšējo gaismu un dvēseliskumu, kaut pasākuma sākumā viņa sevi nosauca tikai par dzīves vērotāju.

  Tikšanās dalībnieki novēlēja Ingai Ābelei uzrakstīt kaut ko “vieglāku”, bet tikpat interesantu un saistošu.

  23. novembrī plkst. 13.30 aicinām apmeklēt tikšanos cikla “Latgaliskais – daļa no latviskā” nākamo tikšanos ar latgaliešu valodas pētnieci, Latvijas Universitātes profesori Lidiju Leikumu. Runāsim par latgaliešu valodas pagātni un nākotni!


  Informāciju sagatavoja:
  Dzidra Kalvāne
  LNCB Pieaugušo literatūras nodaļas vadītāja

    atpakaļ izdrukāt izdrukāt


   
  PAR NOVADU
  Kultūra un māksla
  Pašvaldība
  Sports
  Izglītība
  Tūrisms
  Veselības un sociālā aprūpe
  Vēsture
  Uzņēmējdarbība
  Līvānieši
  Valsts iestādes un nevalstiskās organizācijas

  Vai izmantojat informācijas meklēšanas iespējas Līvānu novada bibliotēku elektroniskajā kopkatalogā?

  bieži
  reti
  neesmu informēts par šo pakalpojumu
  neprotu to darīt
  nav vēlēšanās to darīt  balsis 150
  AKTUALITĀTES

  Projekts realizēts VVBIS ietvaros
  Valsts aģentūra Kultūras informācijas sistēmas

   
  ©Līvānu novada centrālā bibliotēkapēdējās izmaiņas 23.02.2018