lapas karte    palīdzība    noderīgas saites
 Ilūkstes novada centrālā bibliotēka
  
Laipni lūdzam Līvānu novada centrālās bibliotēkas informatīvais resurss
    
  
 
PAR BIBLIOTĒKU
 • Struktūra

 • Kontakti

 • Nolikums

 • Resursi
  Pakalpojumi
   
   
  Novada bibliotēkas
  bibliotekāriem      foto/video galerija
      atbalstītāji
  rakstiet mums

  Atver lapu telefonā  apmeklētāji
  pieprasījumi kopa
  pieprasījumi šodien
  1957572
  1


  statistika

   
    Daba

  Līvānu novads atrodas Austrumlatvijas zemienes Jersikas līdzenuma dienvidu daļā. Viena no lielākajām novada dabas vērtībām ir gleznaina ainava, ko veido upes, ezeri, meži un purvi.

  Upes

  Lielākā upe, kas šķērso Līvānu novada teritoriju ir Dubna. Upes nosaukums cēlies no baltu valodu vārda „dubna”, kas nozīmē „dziļā”, „dzelmainā”. Dubnas upe pirmo reizi dokumentāli pieminēta 1273.gadā.

  Rožupes pagasta teritorijā upe sasniedz 50 m platumu, augstāk paliek krietni šaurāka un ir stipri līkumaina. Pie Līvāniem Dubna ietek Daugavā, un ir viena no lielākajām Daugavas pietekām.  Dubnas ieteka Daugavā

  Gar Jersikas un Turku pagasta dienvidrietumu robežu tek Daugava, cauri Turku pagastam tek Daugavas pieteka Nereta un Neretas pieteka Ataša (14–16 m plata, 2,6–3 m dziļa).

  Rožupes pagasta teritoriju šķērso 5 upes - Dubna un tās pietekas: Feimanka, Oša, Sumanka (neliela, ap 12 km gara, sākas lielajā Steporu purvā) un Melnupīte.  Dubna Rožupē


  Vairāk lasiet bibliotēkas apkopotajos informācijas avotos

  Ezeri

  Līvānu novadā ir vairāki ezeri.

  Līvānos pie pilsētas robežas atrodas Līvānu ezers - 4,5 ha. Ezera krasti ir zemi, lēzeni, smilšaini, vietām arī dūņaini, apkārtne pārpurvojas.

  Turku pagasta teritorijā atrodas četri nelieli ezeri no Silavas ezeru grupas – Silavu (platība 14 ha, lielākais dziļums 5,5 m), Garais (platība 19,3 ha, vidējais dziļums 4,6 m), Šumaņu (Žīdu) (platība 8,6 ha) un Gruženieku (Ilzes) (platība 24,7 ha).

  Rudzātos Lielā Pelēčāres purva dienvidu daļā atrodas Pelēčāres ezers (vidējais dziļums ir 0,7 m, bet maksimālais dziļums – 1,1 m).).

  Jersikas pagasta teritorijā atrodas divi ezeri - Jersikas (Dimantu) ezers (platība 41 ha, vidējais dziļums ir 2,7 m, bet maksimālais dziļums – 4,2 m), un Iesalnieku ezers (vidējais dziļums ir 0,9 m, bet maksimālais dziļums – 2,5 m).


  Vairāk lasiet bibliotēkas apkopotajos informācijas avotos


  Parki un dabas pieminekļi

  Rožupes lepnums ir senatnīgais parks ar lielajiem kokiem un rūpīgi pļauto zālāju pie Rožupes pamatskolas.

  Kārļa Ulmaņa ozols - Līvānu tuvumā, šosejas Rīga-Daugavpils malā, aug ozols, to apmeklējuma laikā 1935.gadā iestādīja valsts prezidents Kārlis Ulmanis.  Purvi

  Līvānu novadā lielas platības aizņem purvi.

  Rožupes pagasta ziemeļaustrumos atrodas Skrebeļu purvs (platība 3475 ha, dziļums 8,4 m – dziļākais purvs Līvānu apkārtnē), rietumos - Pētermuižas purvs, austrumu pusē - daļa no Steporu purva (platība 3740 ha) un dienvidos - daļa no plašā, ornitoloģiski nozīmīgā Krievu jeb Jersikas purva.  Purva ezers Rožupē

  Turkos - Borovkas, Gaiņu, Māsānu, Peisenieku, Raganu u.c. purvi.
  Gaiņu purvs ir 1113 ha liels, klajš sūnu purvs, kas izveidojies uz bezakmens māla pamatnes un ir apaudzis retām priedītēm - reti sastopama ainava, daudzu putnu ligzdošanas vieta.  Gaiņu purvs Turkos


  Sutros - Laipu, Steporu, Valna purvi.
  Rudzātos - Medņu purvs (1410 ha, tas ir augstais purvs ar ģeoloģiskām īpatnībām un tam raksturīgām tipiskām putnu sugām), Lielais Pelēčāres purvs.


  Vairāk lasiet bibliotēkas apkopotajos informācijas avotos


  Meži

  Mežs ir tas, kas spējis saglabāt dabas daudzveidību un ekoloģiskās vērtības. Līvānu novadā mežam ir nozīmīga loma apkārtējās vides aizsardzības un sociālo iespēju nodrošināšanā, un tas ir svarīgs izejvielu resurss lauku attīstībā. Mežu platības Līvānu apkārtnē aizņem ~8,5 tūkst. ha.


  Grīvas mežs


  Mežu platības Līvānu apkārtnē aizņem ~ 8,5 tūkst. ha.

  Novada teritorijā esošie meži un purvi ir bagāti ar ogām un sēnēm. Laba vide tūrismam un atpūtai ir Steķu sils (3 km plats mežu masīvs, kas nepārtraukti stiepjas 18 km garumā līdz pat Līvāniem).
  Rudzātu pagastā atrodas Daguma mežs, Sutros - Vacumeņš, kas aizņem 30 % no pagasta platības.  Steķu sils


  Vairāk lasiet bibliotēkas apkopotajos informācijas avotos


  ©Līvānu novada centrālā bibliotēka
   
  PAR NOVADU
  Kultūra un māksla
  Pašvaldība
  Sports
  Izglītība
  Tūrisms
  Veselības un sociālā aprūpe
  Vēsture
  Uzņēmējdarbība
  Līvānieši
  Valsts iestādes un nevalstiskās organizācijas

  Vai izmantojat informācijas meklēšanas iespējas Līvānu novada bibliotēku elektroniskajā kopkatalogā?

  bieži
  reti
  neesmu informēts par šo pakalpojumu
  neprotu to darīt
  nav vēlēšanās to darīt  balsis 150
  AKTUALITĀTES

  Projekts realizēts VVBIS ietvaros
  Valsts aģentūra Kultūras informācijas sistēmas

   
  ©Līvānu novada centrālā bibliotēkapēdējās izmaiņas 23.02.2018